Öğrenci Kartı

Yüksek Öğretim Kurumu Kanunu, Çıraklık Eğitim Kanunu kapsamında eğitim gören öğrenciler ile Temel Eğitim Kanunları ve diğer kanunlar kapsamında eğitim gören ve Açık İlköğretim, Açık Lise, Kur'an Kursu ve Dershane öğrencileri için 20 yaşından gün almamış ve Sosyal Güvenlik Kurumu çalışan kaydı olmayan öğrencilerin alabileceği İndirimli İstanbulkart' tır. 


Açık İlköğretim, Açık Lise, Kur'an Kursu ve Dershane öğrencilerinin Öğrenci Kartı alabilmeleri için;

+ 20 yaşından gün almamış olması
+ Sosyal Güvenlik Kurumu çalışan kaydına sahip olmaması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan Açık İlköğretim, Açık Lise ve Dershane öğrencilerinin, son 1 ay içerisinde almış olduğu öğrenci belgesi ve SGK tarafından verilen çalışmadığına dair belge ile birlikte bizzat Başvuru Merkezlerine gelerek bireysel başvuru yapması gerekmektedir.

Kur'an Kursu öğrencilerinin ilçe müftülükleri aracılığı ile kurumsal başvuru yapması gerekmektedir.

Nasıl Temin Ederim?
Başvuru Çeşitleri
Ücreti Nedir?
Nasıl Kullanırım?
Nerelerde Kullanırım?
Başvuru Formu

ONLINE BAŞVURU
 

1.ADIM: ONLINE BAŞVURU FORMUNU DOLDURMA

Online Başvuru Formu'nu doldurarak başvurunuzu tamamlayınız.

2.ADIM: ÖDEME BİLGİLERİ

Ödemenizi başvurunuzun son adımında kredi kartı ile yapabilirsiniz.  

3.ADIM: KARTI TESLİM ALMA

Başvuru Formu'nda adresime postalansın seçeneğiniz işaretlediyseniz kartınız 2 iş günü sonunda adresinize postalanacaktır. 

Bu seçeneği işaretlemediyseniz, kartınızı 2 iş günü sonunda Başvuru Merkezlerimizden alabilirsiniz. Kartınızın tesliminde aşağıdaki belgeleri yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

- Öğrenci Belgesi
- Nüfus Cüzdanı
 
NOT 2: Öğrenci belgesi son 1 ay içerisinde alınmış, mühürlü ve onaylı olmalıdır.
 
NOT 3: 3 ay içinde teslim alınmayan kartlar imha edilmektedir.

NOT: İstanbul içinde öğrenim gören öğrencilerin ya da görev yapan yolcularımızın İstanbulkartını 1. dereceden akrabaları temin edebilmektedir. Bunun için hem kart talebinde bulunan yolcunun hem de yakınının nüfus cüzdanının getirilmesi gerekmektedir.

NOT: İstanbul dışında öğrenim gören ya da görev yapan yolcularımız ise İstanbulkartlarını sadece kendileri temin edebilirler.

 KURUMSAL BAŞVURU


Öğrenciden talep edilen belgeler;
Seyahat Kartı İstek Formu

Kurumdan talep edilen belgeler;
Seyahat Kartı İstek Formu (Okul idaresi tarafından onaylı.)
Öğrenci Listesi (Okul idaresi tarafından onaylı.)
Excel formatındaki listenin kayıtlı olduğu CD
Kurumun Üst Yazısı
Görevlendirme yazısı

Öğrenci;
Talep edilen belgeleri ve kart ücretini eğitim aldığı kuruma ileterek başvurusunu gerçekleştirir. Kartını aynı kurumdan teslim alır.

Kurum;
İlgili birim tarafından öğrenci listesi ve seyahat kartı formları doldurulur, onaylanır. Üniversite/Okul yönetimi tarafından belgeler onaylanır.

Yukarıdaki belgeler Excel Programında hazırlanmış Öğrenci Listesi'nin kayıtlı bulunduğu bir CD ve müracaat yazısı ile birlikte görevliye teslim edilir.

Üniversite/Okul İdareleri kart ücretini öğrencilerden temin ederek T.C.Vakıflar Bankası Şube Kod: 345 HES.NO: TR280001500158007282473579 İETT Paso Bankomat Hesabına herhangi bir hesap bedeli ödemeden yatırır.

Buradan alacağı dekontun 2 nüshasıyla birlikte yukarı da belirtilen belgeleri İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü Halkla İlişkiler ve Seyahat Kartları Şube Müdürlüğüne gönderir. Üniversite/Okul İdarelerinin yıl içerisinde İETT' ye birden fazla sayıda müracaatta bulunmaları mümkündür. Basılan kartlar, hak sahiplerine dağıtılmak üzere imza karşılığı görevli personele teslim edilir.

Kurumlar başvuyu ONLINE olarak da gerçekleştirebilir. Bunun için;

Üniversite/Okul İdareleri kart başvurularını internet ortamında yapma isteğini İETT'den yazılı olarak talep eder.

İETT yazılı talep üzerine Üniversite/Okul idaresinin görevlendirdiği kişi için kullanıcı adı ve şifresini düzenler ve GİZLİ olarak verir.

Üniversite/Okul görevlisi http://software.iett.gov.tr/kurum adresindeki Online Başvuru Formu'nu kullanarak kart talebinde bulunan kişilere ait bilgileri ayrı ayrı girer, JPG formatındaki dijital resimleri ait olduğu verinin karşısına ekler.

Tüm kart başvuruları alındıktan sonra bilgiler onaylanarak kişilere ait liste program üzerinde yazdırılır; her bir belgenin alt sayfası imzalanarak mühürlenir.

Kart bedeli toplu olarak herhangi bir havale ücreti ödenmeden en yakın T.C.Vakıflar Bankası Şube Kod: 345 HES.NO: TR280001500158007282473579 Kurumsal İşlemler Servisinde İETT Paso Bankomat Hesabına yatırılır.

Görevlendirilen personelle resmi yazı, liste ve iki adet banka dekontu İETT'ye gönderilir. Basılan kartlar, hak sahiplerine dağıtılmak üzere imza karşılığı görevli personele teslim edilir.
NOT: 3 ay içinde teslim alınmayan kartlar imha edilmektedir.
 

BİREYSEL BAŞVURU

- Öğrenci Belgesi
- Nüfus Cüzdanı
- 1 Adet Vesikalık Fotoğraf

İstanbulkart ücretini Başvuru Merkezi'ne geldiğinizde nakit olarak ya da kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

Öğrenciler talep edilen belgeleri ve kart ücretini Başvuru Merkezleri'ne ileterek başvurularını gerçekleştirirler. Belirlenen süre içerisinde kartlarını teslim alırlar.


NOT : Öğrenci belgesi son 1 ay içerisinde alınmış, mühürlü ve onaylı olmalıdır.
NOT : Nüfus cüzdanına alternatif olarak üniversite öğrencileri öğrenci kimlik kartı, yabancı uyruklu öğrenciler pasaport kullanabilirler.
NOT : Üniversiteler ile kurulan UNISIS sistemi sayesinde, başka bir belgeye ihtiyaç duyulmaksızın, doğrulaması yapılan öğrenciler için, sadece Öğrenci Kimlik Kartı ile işlem yapılabilmektedir. 

NOT: İstanbul içinde öğrenim gören öğrencilerin ya da görev yapan yolcularımızın İstanbulkartını 1. dereceden akrabaları temin edebilmektedir. Bunun için hem kart talebinde bulunan yolcunun hem de yakınının nüfus cüzdanının getirilmesi gerekmektedir.

NOT: İstanbul dışında öğrenim gören ya da görev yapan yolcularımız ise İstanbulkartlarını sadece kendileri temin edebilirler.

Öğrenci Kartı ücreti tüm öğrenciler için 10 TL' dir.

 
Kartların herhangi bir sebeple yenilenmesi talebinde (eski kartın ibrazı şartıyla ) 10 TL, ilk çalıntı/zayi durumunda 20 TL ücret alınmaktadır, ikinci ve üçüncü çalıntı/zayi durumunda 30 TL, dördüncü çalıntı/zayi durumunda ise 50 TL ücret alınmaktadır.
 
Vize Ücreti 5 TL, Usulsüz Kullanım Bedeli ise Öğrenci Kartı aylık dolum bedeline eşittir.
 

Öğrenci Kartı' nın kullanımı için otobüslerdeki ve raylı sistem istasyonlarında, deniz taşımacılığı iskelelerinde bulunan turnike üzerindeki kart okuyucusuna 0 - 8 cm mesafede bulunması yeterlidir.

 
Kart okuyucuya sürekli yaklaşık tuttuğunda bakiye değeri ardı ardına düşmez. Tahsil edilen ve kalan kontör bilgilerine kart okuyucusu üzerinden ulaşabilirsiniz.
 
Kart Dolum İşlemleri
 
Öğrenci Kartı' na İETT bayilerinden ve özel bayilerden, durak ve istasyonlarda bulunan OSM'lerden yükleme yapılabilir.
 
 
Kayıp-Çalıntı Kart Bildirimi / Yenileme İşlemi / Usulsüz Kullanım
 
Kartınızı kaybetmeniz/çaldırmanız durumunda ALO 153'ü arayarak kartınızı kullanıma kapattırmanız gerekmektedir. Aksi halde kartınızın bir başkası tarafından kullanılması halinde usulsüz kullanım ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz.
 
Kartın verildiği eğitim öğretim döneminde öğrenci kimliğinde o yıla ait bandrol var ise öğrenci belgesi talep edilmeksizin, kart bedeli ödenerek yenilebilir.
 
Öğrenci Kartı' nın kullanıcı hatası sonucu bozulması durumunda yenileme ücreti (10 TL) karşılığında kart yenilenir. Kullanıcı hatasından kaynaklanmayan durumlarda ise kart ücretsiz olarak yenilenir. Yeni kartınız üretildiği anda eski kartınızın kapatılma işlemi başlatılacaktır. Kartınız 7 iş günü içerisinde kullanıma kapatılacaktır. 
 
Kartın başkaları tarafından kullanılması durumunda, usulsüz kullanım bedeli olarak aylık dolum tutarı alınır.
 
Bakiye Aktarımı
 
İstanbulkartın deforme olması ve kırılması gibi durumlarda mevcut bakiyenin yeni karta aktarım işlemi Karaköy, Kadıköy, Pendik, Uzunçayır, Topkapı, Ümraniye Başvuru Merkezlerinde yapılmaktadır. Kayıp/çalıntı durumunda ise kartın kapatılma işlemi sonuçlandırıldıktan on gün sonra yine bu merkezlerde bakiye aktarımı yapılmaktadır.
 
Çalışır durumda olan İstanbulkartının bakiyesini, başka bir İstanbulkarta aktarmak isteyen yolcularımız ise herhangi bir Başvuru Merkezine gelerek aktarım işlemini gerçekleştirebilirler.

 

  Öğretmen Kartı
 İETT  
Otobüs
Çift Katlı Express
Nostaljik Tramvay
Metrobüs
Tünel
 ÖHO  
Otobüs
Belde Otobüsü
 Otobüs A.Ş
 
Metro
Trramvay
Füniküler
Teleferik
 İDO  
İDO - İST
İDO - İST 2(Sirkeci-Harem Araba Vapuru)
İDO - KRFZ
İDO - ADA1
İDO - ADA2
İDO - YLV1
İDO - YLV2
 Şehir Hatları  
ŞH - İST
ŞH - ÇNRCK
ŞH - ADA
Mavi Tur
Turyol
 Dentur
 TCDD
 

 NOT: Öğrenci Kartı'na aylık dolum yapılıdığında, kartın kullanım alanları Mavi Kart Kullanım Alanları ile aynı olmaktadır.

 

Öğrenci Kartı indiriminin geçerli olmadığı, tam tarifenin uygulandığı hatlar : 145M, 145T, 145Y, 16D, 202, 251, 252, 253, 256, 76D, 76E, 96A, E-11, E-2, E-3, E-50, E-51, E-53, E-54, E-55, E-57, E-58, E-59, E-60, SG-1, SG-2, SİLİVRİ, TAHSİS 1, TAHSİS 2, TAHSİS 3, TAHSİS4, TAHSİS6, TB1, TB2, TH1, YH1, YT1

 

İETT İstanbulkart