Harcırah Kartı

05.04.2002 tarih ve 24717 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2002/3835 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereği; 6245 sayılı Harcırah Kanunun 48. maddesinde belirtilen ünvanlarda fiilen görev yapan ya da kurumların Mali Hizmetler birimi tarafından vize edilmiş personeli için kurumun her yıl Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü? nce belirlenen şehir içi toplu taşıma aylık bedeli üzerinden hesaplanacak yıllık bedelin bir defada ödemesiyle ilgili çalışanların kullanabileceği Seyahat Kartı'dır.

Nasıl Temin Ederim?
Kart Ücreti Nedir?
Nasıl Kullanırım?
Nerelerde Kullanırım?

KURUMSAL BAŞVURU

 
Harcırah Kartı başvuruları ilgili kurumlarca yapılmaktadır.
 
  • 6245 sayılı Harcırah Kanunun 48. maddesinde belirtilen ünvanlarda (Tahsildar, Yoklama Memuru, Mutemet, Veznedar, Satınalma Memuru, Tebliğ Memuru, Dağıtıcı, Takip Memuru ve Mübaşirlere) fiilen görev yapan kişiler için
  • Resmi Talep Yazısı
  • Excel Programı'nda hazırlanmış Onaylı Personel Listesi
  • Seyahat Kartı İstek Formu
  • Listenin kayıtlı olduğu CD
  • Dekont(2 nüsha)
  • Seyahat Kartı işlemlerini yürüten kişi için Görevlendirme Belgesi.
 
Personel;
Talep edilen belgeleri ve kart ücretini çalıştığı kuruma ileterek başvurusunu gerçekleştirir. Kartını aynı kurumdan teslim alır.
 
Kurum;
- Kart Başvurusu yapmadan önce, personelden alınan kart ücretlerini herhangi bir havale ücreti ödemeden T.C.Vakıflar Bankası Valide Sultan Şubesindeki IBAN TR930001500158007292323535 numaralı hesabına yatırır.
- Personelin ilettiği Seyahat Kartı İstek Formu' nu onaylar,
- Başvuranların listesini hazırlar, onaylar ve Excel formatında CD'ye kaydeder,
- Kart talebini belirten Kurum Üst Yazısı oluşturur ve onaylar,
- Başvuruyu gerçekleştirecek yetkili için Görevlendirme Yazısı oluşturur ve onaylar, Tüm belgeler yetkili tarafından IETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü Elektronikkart Yönetim Müdürlüğü' ne iletilir. Kartlar belirlenen süre içerisinde yetkiliye teslim edilir.
 
NOT: 3 ay içinde teslim alınmayan kartlar imha edilmektedir.
 

 Harcırah Kartı bedeli 10 TL' dir.

 
Kartların herhangi bir sebeple yenilenmesi talebinde (eski kartın ibrazı şartıyla ) 10 TL, 1. kez kayıp ve çalıntı/zayi durumunda 50 TL, 2. ve 3. kez çalıntı/zayi gibi nedenlerle kart talebinde 75 TL, 4. çalıntı/zayi durumunda ise 100 TL ücret alınmaktadır.
 
Vize Ücreti 5 TL, Usulsüz Kullanım Bedeli ise Mavi Kart aylık dolum bedeline eşittir.
 

Harcırah Kartı'nın kullanımı için otobüslerdeki ve raylı sistem istasyonlarında, deniz taşımacılığı iskelelerinde bulunan turnike üzerindeki kart okuyucusuna 0 - 8 cm mesafede bulunması yeterlidir.

 
Kart okuyucuya sürekli yaklaşık tuttuğunda bakiye değeri ardı ardına düşmez. Tahsil edilen ve kalan kontör bilgilerine kart okuyucusu üzerinden ulaşabilirsiniz.
 
Kart Dolum İşlemleri
 
Harcırah Kartı'na İETT bayilerinden ve özel bayilerden, durak ve istasyonlarda bulunan OSM' lerden yükleme yapılabilir.
 
 
Kayıp-Çalıntı Kart Bildirimi / Yenileme İşlemi / Usulsüz Kullanım
 
Kartınızı kaybetmeniz/çaldırmanız durumunda ALO 153'ü arayarak kartınızı kullanıma kapattırmanız gerekmektedir. Aksi halde kartınızın bir başkası tarafından kullanılması halinde usulsüz kullanım ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz.
 
Harcırah Kartı'nın kullanıcı hatası sonucu bozulması durumunda yenileme ücreti (10 TL) karşılığında kart yenilenir. Kullanıcı hatasından kaynaklanmayan durumlarda ise kart ücretsiz olarak yenilenir.Yeni kartınız üretildiği anda eski kartınızın kapatılma işlemi başlatılacaktır. Kartınız 7 iş günü içerisinde kullanıma kapatılır. 
 
Kartın başkaları tarafından kullanılması durumunda,usulsüz kullanım bedeli olarak aylık dolum tutarı alınır.
 
Bakiye Aktarımı
 
İstanbulkartın deforme olması ve kırılması gibi durumlarda mevcut bakiyenin yeni karta aktarım işlemi Karaköy, Kadıköy, Pendik, Uzunçayır, Topkapı, Ümraniye Başvuru Merkezlerinde yapılmaktadır. Kayıp/çalıntı durumunda ise kartın kapatılma işlemi sonuçlandırıldıktan on gün sonra yine bu merkezlerde bakiye aktarımı yapılmaktadır.
 
Çalışır durumda olan İstanbulkartının bakiyesini, başka bir İstanbulkarta aktarmak isteyen yolcularımız ise herhangi bir Başvuru Merkezine gelerek aktarım işlemini gerçekleştirebilirler.
  Harcırah Kartı
 İETT  
Otobüs
Çift Katlı Express
Nostaljik Tramvay
Metrobüs
Tünel
 ÖHO  
Otobüs
Belde Otobüsü
 Otobüs A.Ş
 
Metro
Trramvay
Füniküler
Teleferik
 İDO  
İDO - İST
İDO - İST 2 (Sirkeci-Harem Araba Vapuru)
İDO - KRFZ
İDO - ADA1
İDO - ADA2
İDO - YLV1
İDO - YLV2
 Şehir Hatları  
ŞH - İST
ŞH - ÇNRCK
ŞH - ADA
Mavi Tur
Turyol
 Dentur
 TCDD
 

 

Harcırah Kart tarifesinin geçerli olmadığı, tam tarifenin uygulandığı hatlar: 110, 112, 11ÜS, 130A, 145M, 145T, 145Y, 15F, 16D, 202, 251, 252, 253, 256, 25G, 25T, 40, 73, 76C, 76D, 76E, 89C, 96T, E-10, E-11, E-3, E-57, E-58, E-59, E-60, SG-1, SG-2, SİLİVRİ, TAHSİS 1, TAHSİS 2, TAHSİS 3, TAHSİS4, TAHSİS6, TB1, TB2, TH1, YH1, YT1

İETT İstanbulkart