MAVİ KARTLAR
Mavi Kart

Herhangi bir indirimli ve ücretsiz kartı almaya hakkı olmayan müşterilerimizin aylık belirli bir ücret karşılığında ulaşım araçlarında sınırlı kullanımını yada istenilen miktarda ücret yükleyerek tam tarife üzerinden yolculuk yapabilecekleri İstanbulkarttır.

Online Başvuru
Nasıl Temin Ederim?
Kart Ücreti Nedir?
Nerelerde ve Nasıl Kullanırım?
Kayıp ve Arıza Durumunda

Mavi Kart Online Başvurusu yapabilmek için lütfen buraya tıklayarak üye olunuz.

 

Öğrenci, Öğretmen veya  60 Yaş ve üzeri Sosyal İstanbulkartınız var ise  aylık yükleme işlemi için  Mavi Kart almanız gerekmemektedir.

Mevcut Öğrenci, Öğretmen veya  60 Yaş ve üzeri Sosyal İstanbulkartınıza herhangi bir özel dolum bayimizden aylık dolumu yapabilirsiniz.

Aylık dolum Biletmatik'lerden yapılamamaktadır. Öğrenci, Öğretmen, 60 Yaş ve üzeri Sosyal ve Mavi İstanbulkart aylık dolum işlemleri sadece özel dolum bayilerinden yapılmaktadır. Biletmatik'ler aylık dolum işlemi yapamamaktadır.

 

ONLINE BAŞVURU

1.BAŞVURU FORMUNU DOLDURMA

Online Başvuru Formu'nu tıklayarak kişisel bilgilerinizi ve fotoğrafınızı kaydedebilirsiniz.
 
2.KART ÜCRETİNİ YATIRMA
Ödemenizi başvurunuzun son adımında kredi kartı ile yapabilirsiniz. EFT ve Havale ile yapılan ödemeler kabul edilmemektedir.
 
3.BAŞVURU TAKİP
Online Başvuru Formu'nu doldurduktan sonra, kartınız 2 iş günü sonunda hazırlanarak adresinize gönderim işlemi için  PTT'ye teslim edilmektedir.  Başvuru Takip Sayfasına tıklayarak  tarafınıza verilen referans numarası ile başvuru durumunuzu kontrol edebilir ve başvurunuzu güncelleyebilirsiniz.
 

** PTT görevlileri Mavi Kart teslimi esnasında kimlik aslınızı görmeden teslimat yapmamaktadır.

** PTT tarafından adresinizde bulunamadığınız takdirde haber kağıdı bırakılarak, Mavi Kartınız bağlı bulunduğunuz PTT şubesinde bir hafta bekletilmektedir. Mavi Kartınızın PTT şubesinden  teslim alınmaması halinde Karaköy İstanbulkart Başvuru Merkezimize iade edilmektedir.

** Mavi Kart adrese gönderim işlemi sadece İstanbul içerisindeki adresler için geçerlidir.

 

BiREYSEL BAŞVURU

  - Nüfus Cüzdanı

 - 1 Adet Vesikalık Fotoğraf
 
Mavi Kart alım ücretini İstanbulkart Başvuru Merkezi'ne geldiğinizde nakit olarak ya da kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.
 
Yukarıdaki belgeleri size en yakın İstanbulkart Başvuru Merkezleri'ne ileterek Mavi Kartınızı teslim alabilirsiniz.
 

** Mavi Kartlar için 1. dereceden akrabalar kart sahibi adına başvuru yapabilmektedir.  Bunun için hem kart talebinde bulunan yolcunun hem de yakınının nüfus cüzdanının getirilmesi gerekmektedir.

Mavi Kart

İlkkez  10 TL
Kartların herhangi bir sebeple yenilenmesi talebinde (eski kartın ibrazı şartıyla) 10 TL
1. Kayıp / Çalıntı 20 TL
2. Kayıp / Çalıntı 30 TL
3. Kayıp / Çalıntı 30 TL
4. ve üzeri Kayıp / Çalıntı  50 TL
 
1.Usulsüz Kullanım Bedeli ise Mavi Kart aylık dolum bedeline eşittir.
2. ve üzeri Usulsüz Kullanım Bedeli ise 1608 nolu kanunda belirtiten idari para cezasının alt sınırı olan 250 TL'dir.
 
 
Nasıl Kullanırım ?

Mavi Kart'ın kullanımı için otobüslerdeki ve raylı sistem istasyonlarında, deniz taşımacılığı iskelelerinde bulunan turnike üzerindeki kart okuyucusuna 0 - 8 cm mesafede bulunması yeterlidir.

 
Kart okuyucuya sürekli yaklaşık tuttuğunda bakiye değeri ardı ardına düşmez. Tahsil edilen ve kalan kontör bilgilerine kart okuyucusu üzerinden ulaşabilirsiniz.
 
Kart Dolum İşlemleri
 
Mavi Kart'a  özel bayilerden, durak ve istasyonlarda bulunan Biletmatik'lerden yükleme yapılabilir.

 

  Mavi Kart
 İETT  
Otobüs
Çift Katlı Express
Nostaljik Tramvay
Metrobüs
Tünel
 ÖHO  
Otobüs
Belde Otobüsü
 Otobüs A.Ş
 
Metro
Trramvay
Füniküler
Teleferik
 İDO  
İDO - İST
İDO - İST 2 (Sirkeci-Harem Araba Vapuru)
İDO - KRFZ
İDO - ADA1
İDO - ADA2
İDO - YLV1
İDO - YLV2
 Şehir Hatları  
ŞH - İST
ŞH - ÇNRCK
ŞH - ADA
Mavi Tur
Turyol
 Dentur
 TCDD
 

 

Mavi Kart indirimli tarifesinin geçerli olmadığı , tam tarifenin uygulandığı hatlar: 139, 139A, 139D, 139H, 139K, 139T, 139U, 145M, 145T,  253, 303, 303A, 303B, 303C, 304, 336A, 336D, 401, 401T, 402, 403, 404, 418, 429, 448, 458, 76D, 76E, E-10 Gece Tarifesi (E-10 Hattı Gündüz Tarifesinde Geçerlidir) ,  E-11, E-3, SG-1, SG-2, SİLİVRİ, TAHSİS 1, TAHSİS 2, TAHSİS 3, TAHSİS4, TAHSİS6, TAHSİS7, TB1, TB2, TH1, YH1, YT1
Kayıp-Çalıntı Kart Bildirimi / Usulsüz Kullanım
 
Kartınızı kaybetmeniz/çaldırmanız durumunda ALO 153'ü arayarak kartınızı kullanıma kapattırmanız gerekmektedir. Aksi halde kartınızın bir başkası tarafından kullanılması halinde usulsüz kullanım ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz.
Kartın başkaları tarafından kullanılması durumunda ,usulsüz kullanım bedeli olarak aylık dolum tutarı alınır.
 
Yenileme İşlemi
 
Mavi Kart'ın kullanıcı hatası sonucu bozulması durumunda yenileme ücreti (10 TL) karşılığında kart yenilenir.Yeni kartınız üretildiği anda eski kartınızın kapatılma işlemi başlatılacaktır. Kartınız 7 iş günü içerisinde kullanıma kapatılır. 
 
 
Bakiye Aktarımı
 
Mavi Kart değişim işleminde bakiye aktarımı yenilme durumlarında anında,  kayıp  durumlarında ise kartın kapatılma işlemi başladıktan 10 gün sonra aşağıda yer alan başvuru merkezleirmizde yapılmaktadır.   
 
İETT İstanbulkart