Gazi Eşi Kartı

4432-3761 sayılı Kanunlara göre SGK (Sosyal Güvenlik Kurulu) tarafından adlarına düzenlenmiş ve üzerinde "SERBEST" ibaresi bulunan kart sahiplerinin kullanabileceği Seyahat Kartı'dır. 

Nasıl Temin Ederim?
Kart Ücreti Nedir?
Nasıl Kullanırım?
Nerelerde Kullanırım?

KURUMSAL BAŞVURU

 
Bireyden talep edilen belgeler;
 Seyahat Kartı İstek Formu
 
Kurumdan talep edilen belgeler;
  •  Sosyal Güvenlik Kurulu tarafından düzenlenen ön yüzünde "GAZİ EŞİ ÜCRETSİZ SEYAHAT KARTI" ibareli tanıtım kartı aslı
  •  Seyahat Kartı İstek Formu (Kurum tarafından onaylı.)
  •  Gazi Eşi Listesi (Kurum tarafından onaylı.)
  •  Excel programında hazırlanmış Başvuranlar Listesi' nin kayıtlı olduğu CD
  •  Kurum Üst Yazısı
  •  Seyahat Kartı işlemlerini yürüten kişi için Görevlendirme Belgesi
  •  Dekont (2 nüsha)
 
Birey;
Talep edilen belgeleri ve kart ücretini çalıştığı kuruma ileterek başvurusunu gerçekleştirir. Kartını aynı kurumdan teslim alır.
 
 
Kurum;
- Kart Başvurusu yapmadan önce, personelden alınan kart ücretlerini herhangi bir havale ücreti ödemeden T.C.Vakıflar Bankası Valide Sultan Şubesindeki IBAN TR930001500158007292323535 numaralı hesabına yatırır.
- Personelin ilettiği Seyahat Kartı İstek Formu' nu onaylar,
- Başvuranların listesini hazırlar, onaylar ve Excel formatında CD' ye kaydeder,
- Kart talebini belirten Kurum Üst Yazısı oluşturur ve onaylar,
- Başvuruyu gerçekleştirecek yetkili için Görevlendirme Yazısı oluşturur ve onaylar, Tüm belgeler yetkili tarafından IETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü Halkla İlişkiler ve Seyahat Kartları Şube Müdürlüğü' ne iletilir. Kartlar belirlenen süre içerisinde yetkiliye teslim edilir.
 
NOT: 3 ay içinde teslim alınmayan kartlar imha edilmektedir.
 
BİREYSEL BAŞVURU
 
  •  Sosyal Güvenlik Kurulu tarafından düzenlenen ön yüzünde "GAZİ EŞİ ÜCRETSİZ SEYAHAT KARTI" ibareli tanıtım kartı aslı
  •  1 Adet Vesikalık Fotoğraf
 İstanbulkart ücretini Başvuru Merkezi'ne geldiğinizde nakit olarak ya da kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.
 
Bireyler talep edilen belgeleri ve kart ücretini Başvuru Merkezleri'ne ileterek başvurularını gerçekleştirirler. Belirlenen süre içerisinde kartlarını teslim alırlar.

 

 Gazi Eşi Kartı bedeli 10 TL' dir.

 
Kartların herhangi bir sebeple yenilenmesi talebinde (eski kartın ibrazı şartıyla ) 10 TL, 1. kayıp/çalıntı durumunda 20 TL, 2. ve 3. kez kayıp ve çalıntı gibi nedenlerle kart talebinde 30 TL, 4. kayıp/çalıntı durumunda 50 TL ücret alınmaktadır.
 
Usulsüz Kullanım Bedeli ise Mavi Kart aylık dolum bedeline eşittir.
 

Gazi Eşi Kartı'nın kullanımı için otobüslerdeki ve raylı sistem istasyonlarında, deniz taşımacılığı iskelelerinde bulunan turnike üzerindeki kart okuyucusuna 0 - 8 cm mesafede bulunması yeterlidir.

 
Kart okuyucuya sürekli yaklaşık tuttuğunda bakiye değeri ardı ardına düşmez. Tahsil edilen ve kalan kontör bilgilerine kart okuyucusu üzerinden ulaşabilirsiniz.
 
Kart Dolum İşlemleri
 
Ücretsiz Kartların IDO, TCDD vb ulaşımında kullanılabilmesi için kartlara dolum yapılması gerekmektedir. Gazi Eşi Kartı'na İETT bayilerinden ve özel bayilerden, durak ve istasyonlarda bulunan OSM' lerden yükleme yapılabilir.
 
 
Kayıp-Çalıntı Kart Bildirimi / Yenileme İşlemi / Usulsüz Kullanım
 
Kartınızı kaybetmeniz/çaldırmanız durumunda ALO 153'ü arayarak kartınızı kullanıma kapattırmanız gerekmektedir. Aksi halde kartınızın bir başkası tarafından kullanılması halinde usulsüz kullanım ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz.
 
Gazi Eşi Kartı' nın kullanıcı hatası sonucu bozulması durumunda yenileme ücreti (10 TL) karşılığında kart yenilenir. Kullanıcı hatasından kaynaklanmayan durumlarda ise kart ücretsiz olarak yenilenir. Yeni kartınız üretildiği anda eski kartınızın kapatılma işlemi başlatılacaktır. Kartınız 7 iş günü içerisinde kullanıma kapatılır. 
 
Kartın başkaları tarafından kullanılması durumunda,usulsüz kullanım bedeli olarak aylık dolum tutarı alınır.
 
Bakiye Aktarımı
 
İstanbulkartın deforme olması ve kırılması gibi durumlarda mevcut bakiyenin yeni karta aktarım işlemi Karaköy, Kadıköy, Pendik, Uzunçayır, Topkapı, Ümraniye Başvuru Merkezlerinde yapılmaktadır. Kayıp/çalıntı durumunda ise kartın kapatılma işlemi sonuçlandırıldıktan on gün sonra yine bu merkezlerde bakiye aktarımı yapılmaktadır.
 
Çalışır durumda olan İstanbulkartının bakiyesini, başka bir İstanbulkarta aktarmak isteyen yolcularımız ise herhangi bir Başvuru Merkezine gelerek aktarım işlemini gerçekleştirebilirler.
  Gazi Eşi Kartı
 İETT  
Otobüs
Çift Katlı Express
Nostaljik Tramvay
Metrobüs
Tünel
 ÖHO  
Otobüs
Belde Otobüsü
 Otobüs A.Ş
 
Metro
Trramvay
Füniküler
Teleferik
 İDO  
İDO - İST
İDO - İST 2 (Sirkeci-Harem Araba Vapuru)
İDO - KRFZ
İDO - ADA1
İDO - ADA2
İDO - YLV1
İDO - YLV2
 Şehir Hatları  
ŞH - İST
ŞH - ÇNRCK
ŞH - ADA
Mavi Tur
 Dentur
 TCDD
 
 

Gazi Eşi Kartı ücretsiz tarifesinin geçerli olmadığı, tam tarifenin uygulandığı hatlar: E-3, SG-1, SG-2, SİLİVRİ, TAHSİS 1, TAHSİS 2, TAHSİS 3, TAHSİS4, TAHSİS6, TB1, TB2, TH1, YH1, YT1  

 

İETT İstanbulkart